جوانی

جوانی

شیوه های شناخت دختر و پسر در ازدواج

شیوه های شناخت دختر و پسر در ازدواج
خیلیا براشون سوال که در ازدواج چگونه طرف مقابل را بشناسیم؟!

اصلاً مگه میشه قبل ازدواج همدیگر را شناخت؟!

چگونه می توانیم یک ازدواج کم نقص و اشتباه داشت؟

اصلا برای شناخت یکدیگر شیوه ای هم وجود داره؟!
1- بررسی دورنمای و ظاهری فرد و مجموع خانواده

ازدواج
2- تحقیق
محل زندگی جدید و قبلی ( همسایه ها و مغازه ها)
محل تحصیل جدید و قبلی (مسؤلان و همکلاسان دوست و غیر دوست)
محل کار جدید و قبلی ( همکاران و کارفرما و مدیر)
دوستان جدید و قبلی
اقوام نزدیک و دور
دشمنان و منتقدان
واسطه ها و افرادی که همراه او هستند
معرفان( افرادی که خودش معرفی می کند برای تحقیق )
مسجد و هیأت محل
خواستگار قبلی (ممکن است از آنها اطلاعات کاربردی دریافت کنید در رد یا قبول)
همسر سابق (در ازدواج های دوم)
افراد خانواده مثل پسران یا دختران و داماد و عروس خانواده
3- گفتگو خانواده ها و گرفتن نظر افراد همراه ( بهتر است چند نوبت گفتگو شود و هر نوبت با یک همراه بالغ و فهیم و متأهل باشید)
4- گفتگوهای دو نفره ( با اصول گفتگو مدیریت مذاکره: ابتدا و در جلسه اول از اسرار خاص زندگی و خودتان نگویید - توجه به تسامح های شرعی که به ارتباط دختر و پسر این جا داده شده - گفتگو در چند جلسه باشد- تناقض ها یا همخوانی های گفتاری او و خانواده دقت شود - همیشه در منزل نباشد بیرون رسمی بودن نیست و فرد بهتر خودش را نشان می دهد)
5- درخواست دیدن آلبوم عکس به خصوص عکس های چند سال( در ضمن دیدن می توان به دوستان، همراه هان، محل ها و...دقت کرد ولی باید مراقب بود که ممکن است گزینشی باشد)
6- در خواست دیدن کتابخانه/ کامپیوتر / کیف سی دی/ دفترچه خاطرات و...(البته بهتر راه باز کن همراه باشد که او از زبان دختر یا پسر این را بخواهد). می توان از کتابخانه ای که او کتب امانی هم می گیرد اطلاعات خوبی گرفت که مثلا بیشتر به چه موضوعی علاق دارد و...

ازدواج
7- مشاوره های ازدواج: در امر مهمی چون ازدواج توصیه می شود از مشاور کمک گرفته شود مشاور متخصص فرد بی طرفی است که بدون جانبداری سخن می گوید و با مصاحبه و تست هایی که می گیرد اطلاعات و راهنمایی های خوبی به ما می دهد. مشاوره برای افراد وسواسی، مشکل پسند بسیار اهمیت بالایی دارد چون آنها باید از چراغ راهنما او کمک بگیرند و به یافته های خود زیاد توجه نکنند.
8- رجوع به دل: هرگز به امید این که شاید بعدا به دلم بیفتند و....کسی را نپذیرید. و احساس دیگران برای شما تصمیم نگیرد. اگر به دلتان ننشست اجازه بگیرید وقت بیشتری داشته باشید نه زود بپذیرید و نه عجولانه رد کنید انسان حالات مختلفی دارد گاهی این حالات دختر و پسر می تواند فرمول شناخت سناسی ما را به هم بزند به عنوان نمونه سختی پایان ترم و امتحانات و تحقیق کلاسی انجام نشده یا ایام ماهانه، بدهکاری و حضور طلبکاران و بیماری یا ناراحتی های روحی خود یا یکی از اعضای خانواده، نفرین و عاق والدین و می تواند روی حالات ما اثر بگذارد.
8- استخاره: وقتی که عقل به جایی نرسید و در بعد از تحقیقات مردد هستید.
9- اذن پدر: مرد همجنس خودش را بهترمی شناسد بنابراین لازم است از نظر پدر کمک گرفت البته این به معنی این نیست که اگر در هر شرایطی هر چند اشتباه و غیر منطقی اذن او اولویت داشته باشد اگر پدری مصالح دختر را به دلایلی چون کند فهم بودن، مشکلات شخصیتی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر و.... در نظر نگیرد اذن او نافذ نیست. اذن به معنی استبداد نیست بلکه یک مذاکره عاقلانه و مدبرانه با پدر است و در واقع منطق حاکم است و با اذن و سخن او به خانواده مقابل اعلام می شود که حاصل تحقیقات ما رد است یا قبول و یا قبول به شرط (شرط ضمن عقد).
10 - کمک از قدرت معنویت
( برای درخواست آگاهی برای تصمیم درست و ازدواجی موفق)
- نذر:
- صدقه: صدقه بلاگردان است.
- حلالیت طلبی از دیگرانی که حق به گردن دارد به خصوص والدین و درخواست دعا.
- خواندن نماز حاجت و ازدواج( رجوع کنید به مفاتیح)
- توسل به ائمه (ع)
- دعا: دعا دفع بلا می کند و تقدیر را تغییر می دهد.
چند نکته روان شناختی
تحقیق نباید حالت بازپرسی و یک طرفه به خود بگیرد.
لازم است به طرف و خانواده مقابل( اگر در باغ نیستن) بفهمانید که علت تحقیق، خودخواهی یا برتری طلبی و...نیست تا آنها با بینش کافی کمک و همراهی کنند اگر هر دو به این فهم برسند و فکر نکنند مخفی کردن برخی مسائل و دور زدن مهم است خیلی راحت تر شناخت ها به دست می آید.
در تحقیقات جامع نگری و معدل گیری مهم است. البته در دینداری، اخلاق و اصالت خانوادگی فرد حتما باید حد نصاب را بگیرید به امید این که شاید بعدا خوب شود شاید .....بدبختی خود را امضا نکنید و لگد به بخت خود نزنید.
در تحقیقات گرفتار «قضاوت زودهنگام» و «ذهن خوانی» و «استدلال احساسی»نشوید. از سویی برخی با انسان کینه دارند برخی حسود اند و برخی به دلیل شدت دوست اطلاعات متفاوتی به ما می دهند هرچه تناقضات بیشتر باشد باید با احتیاط و بررسی بیشتری جلو برویم. بعد از نجام تحقیقات باید یافته او اطلاعاتی که به دست می آورید را تحلیل و بررسی کنید [1]

پی نوشت :
[1] . انجمن مشاوره سایت اسک دین دات کام

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی