جوانی

جوانی

شک در خروج باد

شک در خروج باد


خیلی اوقات برای انسان شک حاصل میشه که آیا بادی از انسان خارج شده!!؟
حال سؤال اینجاست این شک: اگر در حین وضو یا نماز، وظیفه چیست؟

همه مراجع: نباید به شک خود اعتنا کند. 
[1] 

نکته روان شناختی وسواس ریشه در اضطراب دارد. فرد وسواسی که اضطراب دارد همیشه نگران و دلواپس است این هیجان های منفی و افکار تکراری مزاحم روی بینش و شناخت او اثر می گذارد بنابراین گرفتار موهوم و گمان می شود درست مانند فردی که در شب از شدت ترس واقعا در عالم خیال و وهم خود گویی شبهه یا جن یا روح دیده است و براساس همان موهومات و تخیلات خود رفتار می کند. یکی از وهم های رائج در افراد وسواسی توهم خروج باد معده و باطل شد وضو است. براساس نظر مراجع این افراد نباید به شک و گمان خود اعتنا کنند. مراجع به این افراد می فرمایند: نگران درستی اعمال تان نباشید شما مقلد هستید و نزد خدا می توانید بگویید من مقلد بودم و براساس نظر مرجعم عمل کردم. برهمین اساس مراجع خیال این افراد را راحت کرده اند و فرموده اند: نگران نباشید قیامت گیر نیستید ما مسئولیت آن را به عهده می گیریم. بنابراین وسواسی جایز نیست به شک و گمان و یقین خود اعتنا کند. باید معیار رفتارش را عرف قرار دهد. او مانند فرد نابینا باید عمل کند فرد اضطرابی بینش درست نیست عرف متدینان عینک و عصای و الگوی او هستند.


پی نوشت :
[1] توضیح ‏المسائل مراجع، م 300؛ وحید، توضیح المسائل،م 306؛ نورى، توضیح المسائل، م 301؛ دفتر: خامنه ‏اى به نقل از احکام وضو غسل و تیمیم، سیدمجتبی حسینی، ص59.

نظرات  (۱)

  • دختر مهتاب ...
  • چه جالب
    ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
    شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
    <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
    تجدید کد امنیتی