جوانی

جوانی

فاطمیه چه موقع هست؟

فاطمیه چه موقع هست؟
شاید بعضی اوقات پیش خودمون بگیم چرا برا حضرت زهرا سلام الله علیها  دوتا دهه داریم راستی واقعا زمان شهادت حضرت کی هست؟
اینکه چرا دو تا دهه فاطمیه داریم علتش این است که تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) دقیقاً مشخص نیست. دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات مختلفی وجود دارد. و از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر(ص) بیان شده است. اما میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان.


بنابراین با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند.
اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می‌ خوانند.
بنابراین؛ ایام فاطمیه 6 روز می باشد، 3 روز در ماه جمادی الاول و 3 روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از 13 تا 15 جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.
و شاید علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها ، 29 روز بوده باشند، حال آنکه در صورت کامل بودن ماههای قبل، روز شهادت 13جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری 29 روزه و حداکثر 4 ماه قمری 30 روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.
اما در عرف، به دهه دوم جمادی الاول، از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول 75 روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول 95 روز، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می شود.
اما اینکه واقعا روز شهادت کی هست باید بگویم:
عدم شفافیت و اختلاف در رخدادهای تاریخی اختصاص به اختلاف در تاریخ ولادت و شهادت ائمه علیهم السلام ندارد، بلکه در بسیاری از مسایل دیگر تاریخی نیز به طور طبیعی اختلاف نظر وجود دارد. زندگی و شهادت ائمه از این وضع مستثنا نیست. در عدم شفافیت تاریخ زندگی ائمه علیهم السلام عوامل متعددی اثر گذارد بودهاند یکی از عوامل مهم آن است که در آن مقطع زمانی، تاریخ نگاری و سیرهنویسی به معنای امروزی آن وجود نداشته است، یعنی این گونه نبوده که هرگاه یکی از ائمه(ع) متولد میشد و یا به شهادت میرسید، تاریخ زندگی آنها ثبت و ضبط گردد و مورخان آنها را دقیقاً بنویسند. حتی در مورد تاریخ ولادت پیامبرصل الله علیه وآله وسلم مشاهده میکنیم که اختلاف نظر وجود دارد. از سوی دیگر گفتار امامان معصوم علیه السلام دچار تحریف میشد و برخی از نقل قولها از امامان علیه السلام جعلی بود. جعل گفتار تنها در احادیث و روایات نبود، بلکه در سخنان عادی و سیره زندگی آنها نیز وجود داشت. به همین خاطر شاید نقل قولهای متعددی که از آنها و یا از شیعیان خاص صورت گرفته، موجب اختلاف نظر تاریخی باشد.

در نتیجه ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها  سه روز در ماه جمادی الأوّل از سیزدهم تا پانزدهم است و سه روز در ماه جمادی الثانی از سوم تا پنجم است. و همچنین علت مشخص نبودن تاریخ دقیق به این علت هست که روایات معصومین گاهی جعل میشد و همچنین به علت نبود تاریخ نگار و ثبت وقایع آن روزگار.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی